Sanki bir saman alevi: Etkinlik Grupları

Sayının çekirdek arkadaş gruplarından biraz fazla olmasıyla, farklı grupların bir araya gelmesi gerekliliğiyle oluşturulur. Etlinlik grupları genelde yeni nesil davetiye işlevi görür. Daha interaktifidir sadece. Gerçekleşecek bir organizasyonun duyurulması ve üzerine konuşulması amacıyla oluşturulur. Kısa sürelerde aktif olurlar, ancak olduğunda da tam olurlar.

Bu makalede bahsi geçen etkinlik iki türlü olabilir. Ya tek seferlik ya da rutin olarak bir araya gelenlere hizmet edebilirler.

Tek seferlik etkinlik grupları,“Biz geldik oturduk.” “5 dkya ordayız” gibi bir mesajla ölü gruplar arasındaki yerini alır. Çünkü bundan sonra gerçekleşecek tüm konuşmaların, yüz yüze gerçekleşecek olmasıyla grup misyonunu tamamlar. En fazla sonrasında etkinliğin yorumları yapılır. Etkinlik grupları o an halihazırda grupta bulunan kişilerin geliştirdiği samimiyet seviyesine göre arkadaş grubuna evrilebilir. Örneğin bir yılbaşı ya da doğum günü etkinliğinde birlikte tatil planı yapıldıysa, bunun planlamaları da etkinlik grubunda konuşulur, çünkü konusu orada açılır.

Böyle gruplar özellikle konum konusunda çok kullanışlıdır. O an oraya gelenlere tek tek konum atmaktansa gruba atmak çok yerinde bir harekettir. Ama grup çok atkif ve kalabalıksa konum yukarılara kaçacağından, konumu yıldızlamak iyi olacaktır. Etkinlik yaklaştıkça yolda olan üyelerin mevcut konum atmasıyla, herkesin o andaki konumu tek haritada gözükür. Tabii belirledikleri süre boyunca. Böylece “kimler geldi? “Neredesiniz” gibi soruların da çok güzel şekilde önüne geçilir.

Etkinlik gruplarında genelde gruba alınacak kişiler bir anda alınamaz, gruba eklenen kişilerden de birilerini eklemesi istenebilir. Bu yüzden birden fazla yönetici olması hayradır. Bir whatsapp grubuna katıldığınızda önceki konuşmalar okunamadığı için, herkesin grupta tastamam olması beklenmelidir. Öbür türlü yeni gelenlere aynı şeyleri açıklamak gerekeceğinden, önceden grupta olanlar için dünyanın en sıkıcı anlarından kaçınılmalıdır. Çünkü bu grubun sessize alınma oranlarını ileri derecede artırır. Sonuç olarak “Görmemişim”ler çoğalır. Bu da tat kaçırır.

İş zaten var olan gruplardan halledilemediğine göre, mantıken etkinlik gruplarında daha büyüktür ve birbirini tanımayan birçok farklı insan bir araya gelir. Bu yüzden başta herkeste bir çekingenlik sezilir. Ancak bir girizgah yapılmadıkça da ortalık mahşer yerine döner. O yüzden grubu kuran kişinin, çok uzun süre sessiz kalması kabul tavsiye edilmez. Grup kurulduğunda tüm gözler grubu oluşturandadır. Grubun isminin fikir vermesi bu yüzden önemlidir. Daha sonra etkinlikle ilgili detaylara dönüp dönüp bakacak bir sürü katılan için, bu mahşer yerinin konuşmaları, büyük engel teşkil eder.

Etkinlik grubunda genellikle herkesin bir konuda fikri sorulur ve ona göre bir karar verilir. Ancak her kafadan bu kadar rahat sesin çıktığı bir ortamda, fedakarlıklar, kırgınlıkları ve gerginlikleri getirir. Grubu kuran kişi, planla ilgili organizatör konumundadır. Ancak yine de bu durumda yapılacak en kötü şey sağlam bir duruş sergileyememektir.Ortaya bir fikir atmak, herkesin fikrini sormaktan daha hızlıdır. Herkesin müsait günlerini sormaktansa, herkese cumartesi müsait olup olmadığını sormak plan yapmayı çok kolaylaştırır.

Tüm bu bilgiler ışığında genelde aşamalar şu şekil işler:

1- Çekingenlik ve grubun adından yapılan çıkarımlarla ilk tepkilerin alındığı aşama

2- Herkesin müsaitlik durumunu gördükçe açıkladığı, çevrimiçi olanların direkt cevap verip diğerlerinin yavaştan mesaj atmaya başladığı aşama.

3- Herkesi memnun etmek mümkün olmadığını anlaşılan aşama. İtirazlar ve “Ben cuma gelebilirim sadece” gibi cümleler. En sıkıntılı aşama bu aşamadır.

4- Kabulleniş, planlanış, gönül alışlar vs.

“Eeeee şimdi ne yapıyoruz” tadında neticelendirme cümleleriyle, artık plan yapılmıştır. Bu noktadan sonra, eğer çoğunluğu ilgilendiren bir değişiklik yoksa, planı değiştirmemek veya tekrar sorgulanmaya açmamak en hayırlısı olur. Çünkü senin daha planlama aşamasındaki fikri ortaya atan kişi sorumluğu omuzlardadır. Klavyesi olanın konuştuğu kalabalık gruplarda tartışılmaya açık olmamak tatsız da olsa gözetilmesi gereken bir şeydir.