Brezilya’da, Whatsapp üzerinden ödeme imkanı başladı

Aylarca süren denemelerden sonra, WhatsApp nihayet uygulamasındaki ödemeler özelliğini hayata geçirdi. Bugün Facebook’a ait olanmesajlaşma servisi, Brezilya’daki kullanıcıların, Facebook’un ödeme hizmeti olan Facebook Pay’i kullanarak mesajlaşma uygulaması yoluyla para gönderebilecek ve alabileceklerini duyurdu.

WhatsApp, blog gönderisinde, şu anda tüketiciler için ücretsiz olan (komisyon ücreti alınmayan) hizmetinde, sadece işletmelerin % 3,99 işlem ücreti ödediklerini, ve bu teknolojinin – altı haneli bir PIN ile veya parmak iziyle çalışacağını duyurdu.

Brezilyalı kullanıcılar, WhatsApp hesabını Visa / Mastercard kredi kartıyla veya banka kartınızla Banco do Brasil, Nubank ve Sicredi altyapısıyla kullanabilecek. Bir ödeme sağlayıcısı olan Cielo’nun da, aynı teknoloji konusunda WhatsApp ile çalıştığını belirtmek gerek. “Gelecekte daha fazla ortağı ağırlamak için açık bir model oluşturduk.” sözleri de bunun uzun planlı bir sürecin ilk adımı olduğunu gösteriyor.

Aslında bu haber biraz sürpriz oldu. WhatsApp, Hindistan’daki kullanıcılar arasında ödeme hizmetini aylardır test ediyordu ve herkes dünyanın ikinci büyük internet pazarının hizmet için pilot bölge olacağını düşünüyordu.

Ancak bir süre sonra Facebook’un, Hindistan’da, ödeme hizmetini küçük, sınırlı bir lansmanın ötesine genişletmesini engelleyen bürokratik engellerde takıldığının haberleri gelmeye başladı. Halbuki Hindistan, uygulamanın kullanıcılar açısından en büyük pazarı. Hindistan aylık 400 milyon aktif kullanıcıya sahipken, en büyük ikinci pazar Brezilya’da 120 milyon aylık aktif kullanıcı bulunuyor.

Ve ilginç bir durum daha var: Google Pay ve Paytm dahil olmak üzere bir dizi diğer dijital ödeme hizmeti mevcut olsa da, bir mesajlaşma uygulamasında ödeme sunan net, büyük ve popüler rakipler Hindistan’da henüz bulunmuyor.)

WhatsApp, neredeyse en başından beri ticari amaçlar için gayriresmi olarak benimsenmişti: Küçük işletme sahipleri, mal satışı, stoktaki ürünlerin takibi gibi konularda Whatsapp kullanılıyordu. Ancak, şirketi 2014 yılında 19 milyar dolara satın alan Facebook’un kanadı altında WhatsApp, daha resmi iş hizmetleriyle büyük aşamalar kaydetti.

Buna, KOBİ’lerin uygulama içinde katalog ve stok bağlantıları göndermesine izin veren WhatsApp Business’ın lansmanı da dahil; Facebook’taki reklamverenler de WhatsApp hesaplarına bağlantılar oluşturabilir.

Ancak şimdi ödemelerle, 2 milyardan fazla kullanıcıya ulaşan WhatsApp, nihayet daha kapsamlı bir ticari hamle yapıyor ve insanlara sadece bir ürün hakkında sohbet etmek veya ödeme ayrıntıları göndermek için değil, aynı zamanda işlem yapmak için de bir fırsat veriyor.

Ve bu da WhatsApp ve Facebook’a geniş ölçekte bir gelir akışı oluştururken uygulamayı reklamlar ve çevrelerinde toplanan veriler aracılığıyla kullanıcılarından para kazanma aracına dönüştürmemiş oluyor.

Şirket, “WhatsApp’ta yapılan ödemeler bugün Brezilya genelinde insanlara sunulmaya başlıyor ve zaman geçtikçe herkese ulaştırmayı umuyoruz” dedi.

Kaynak: Whatsapp

Facebook’a ait hizmet, Brezilya’daki kullanıcıların yerel işletmelerden sohbetlerini yapmadan alışveriş yapmak için bu ödeme hizmetini kullanabileceği de gelen bilgiler arasında.

Brezilyalı bir yetkili, “10 milyondan fazla küçük ve mikro işletme, Brezilya toplumlarının kalbi. Soruların cevaplanması için bir işletmeye mesaj göndermek yeni normal haline geldi. Artık bir mağazanın kataloğunu görüntülemeye ek olarak, müşteriler ürünler için de ödeme gönderebilecekler.” dedi.

Her ne kadar WhatsApp, teorik olarak yıllardır ödemeler üzerinde çalışıyor olsa da; anladığımız kadarıyla, Facebook’un WhatsApp’ın nasıl ve nerede uygulamasına karar verememesinden dolayı çok fazla gecikme oldu. Şimdi Facebook Pay ile başlatılabildiğine göre, bu sorunların Brezilya’da aşılabildiğini söyleyebiliyoruz.

Hizmetin geleceği diğer ülkeler ve ne tür kullanım şartlarıyla çalışacağı ise henüz belli değil.