Bol Yazışmalı Tayfa: Arkadaşlar Grupları

Benim şuradan arkadaşlar, bizim buradaki tayfa, mahalledekiler vs. Neredeyse her arkadaş grubunun, artık bir whatsapp grubu da var. Hayata karşı birlikte olduğunu hissettiğin insanlardan oluşan bu gruplar, arkadaşlarla ilgili olaylar/durumların yazışıldığı bir yer olabildiği gibi, bazen de pek görüşme fırsatı bulamayan kişilerin birbirinden kopmamasını sağlar.

İlk olarak şu bir gerçek; herkesin bir “Esas Grup”u vardır. En yakın arkadaşlardan oluşan bu gruplar genelde son konuşulmuşların ilk 3’ünde bulunur. “Esas Grup”un hangisi olduğuna dair bir kararsızlık varsa, şöyle basitleştirebiliriz. Genel bir konuda, gördüğün şeyi paylaşmayı düşündüğün ilk grup, senin esas grubundur. Örneğin komik fotoğraf görüldüğünde ve paylaşmak istendiğinde ilk akla gelen grup bellidir. İşte o senin esas grubundur. Senin kendini evinde hissettiğin, pek çekingenliğin olmadığı, sırf yazmak için yazabildiğin gruptur.

“Esas grup”luk ünvanı zaman zaman ünvanını başka gruplara devredebilir, dönüp dolaşıp aynı gruba da gelebilir. Ancak bu durum da gerçek hayatla paralellik gösterir. Yani eğer bir arkadaş grubundan kopulduysa, sadece Whatsapp üzerinden tekrar samimi olmak çok zordur. Bu anlamda Arkadaş Grupları gerçek hayattaki sosyal durumun bir yansıması gibidir. Ancak çok çok samimi olmuş bir grubun kopmasını engellemek de, bir whatsapp grubuyla mümkün olabilir.

Genelde “Esas Grup”lar esas arkadaş gruplarından oluşur. Ama bu esas grubu dışında kalan grupların pek aktif olmadığı anlamına hiç gelmez. Dönem dönem aktiflik olarak esas grubu geçen gruplar da olabilir. Tabii bu durumda sizin

Esas grubunuzun, herkesin esas grubu olma zorunluluğu olmadığı da unutulmamalıdır.

Bazı tematik gruplar (Spordakiler, kulüptekiler, dersane grubu gibi) dışında, bu gruplarda sürekli bir muhabbet döner. Çünkü o gruba yazmak için bir bahane gerekmez. Arkadaşlık da zaten böyle bir şeydir.

Bir diğer karakteristik özellik de tüm goygoy gruplarında olduğu gibi herkes için anlam ifade eden bir esprinin grup ismi olarak seçilmesidir. Bu isimler genelde başkaları için hiçbir ifade anlam ifade etmez. Ekşi Sözlük’teki (Bkz: Yaran Whatsapp Grubu İsimleri) başlığını inceleyip hiç komik olmadıklarından emin olmak gayet kolaydır.