Hem çok yakın hem çok uzak: Aile/Akraba Grupları

Çekirdek aile ya da 2. ve. 3. dereceden akrabalardan oluşan gruplardır. Bazı sebeplerde ailesi veya akrabalarıyla bağları kopmuş kişiler dışında, herkeste bu gruplardan en az bir tane bulunur. Kimi zaman pek ilişilmez, kimi zaman sadece cuma mesajları döner, ama illa ki vardır. 

Aile/Sülale grupları, bir parçası olmanın her zaman insana neşe ve keyif vermediği gruplar kategorisindedir. Sürekli bir akraba ziyaretinde olma hissi paçayı bırakmaz. Normalde sadece sizdeyse sizi darlayabilecek teyzeler, halalar artık sürekli sizinle iletişim halindedir. Üstelik bazıları mesajının kimler tarafından görülüp görülmediğine bile bakmayı bilir. Bunun sonucunda da tuvalette bile küçük yaştaki kuzenine bilgisayar tavsiyesi vermek zorunda kalabilirsin.

Kimisi ölü taklidi yaparak bu gruplarla ilgili sorumluluklarını çoktan bırakıp, yakınlarına da bu durumu kabullendirmişlerdir. Şahsi olarak size yazan akrabanın seni sürekli çevrimiçi görmesine rağmen aylardır grupta hiçbir şeye cevap vermeyişin de bir kırgınlık yaratır. Bu kırgınlığı göze alabilenler ve sebebi sorulduğunda sallayacak iyi bir bahanesi olanlar, bu ölüye yatma taktiğini uygulayabilirler. 

Ancak iyi yanları da yok değildir. Kan bağın olan insanlarla oluşturduğun bu grupta, tıpkı senin onların gözü önünde büyümen gibi, yaşça büyük akrabaların dijital çağa ayak uydurma gelişimini takip edilebilir. Bu da aynı durumun muadili olarak insana inanılmaz tatlı gelir. Whatsapp’ta sağlam bir stalk yapıp gruba atan bir akraba, insana “Oy oy oy çen neyden biliyon bunları” hissi uyandırır. Bu da hem eğlendirir hem de akrabalık ilişkilerini kuvvetlendirir. Bu acemilikler ve toyluklar, aynı zamanda çok iyi birer mizah malzemesi kaynağıdır. Bu şahsi konuşmalarda da olabilir ancak gruplarda birbirinden güç alan acemi Whatsapp kullanıcıları daha cüretkar ve dalga geçilmekten korkmayan bir forma bürünürler. 

Akraba grupları her zaman senden büyük kişilerden oluşmak zorunda da değildir. Büyük ailelerde kardeşler, kuzenler, yeğenler vs. grupları da söz konusudur. Hele bir de grubun en büyüğü sensen, görenin tanıyamayacağı bir olgunlukla yazışma sanatının inceliklerini sergilemeye baya hevesli bir karakter olup çıkarsın. Yüz yüze aynı küçük akrabalarınla birlikte olduğunda tutuk bile olsan, bir Whatsapp grubunda bu sözsüz iletişim öğeleri ortadan kalktığı için çok daha rahat olursun. Bu da aynı şekilde samimiyeti ve iletişimi güçlendirir. 

Çünkü bir Whatsapp grubunda “12 yaşında ne sevgilisi bıdırık :)” diye konuşan biri, yüz yüze gelindiğinde “Eee dersler nasıl gidiyor bakalım?” sığlığında sohbetlere değil, direkt derin konulara dalabilir. Hele bir de farklı farklı şehirlerdeyseniz, bu sağlam ilişkileri sürdürebilmek ve geliştirebilmek için çok kritiktir. 

Bu da tam olarak akrabaların ve onunla birlikte akraba gruplarının tam olarak insana yaşattığı şey aslında. Herkes gibi sen de telefona bildirim geldiğinde merakla eline alıp, akraba grubu olduğunu görünce çıtırından bir hayalkırıklığı yaşasan da yine de kıymeti bilinmesi gereken bir gruptur. Ailesiyle sorunları olan hiçbir insan tam olarak mutlu olamaz. Grupları da bu amaç ve bilinç ile kullanmak en doğrusu olacaktır.